Мы в соц.сетях:
Запорожский Клуб новостей

Владислав МОРОКО: «Галузь культури в Запоріжжі відзначаєтсья толерантністю й консолідацією»

Владислав МОРОКО: «Галузь культури в Запоріжжі відзначаєтсья толерантністю й консолідацією»

Сьогодні, коли штучний інтелект перестає бути терміном із далекого майбутнього та стрімко входить у наш побут, саме час подумати про те, де людина, все-ж, залишається людиною. Чи не єдина сфера, де ми можемо відчувати, чути, вболівати, не втрачати і збагачувати свої людські якості – це сфера культури – це те, що є в музиці, літературі, театрі, образотворчому мистецтві, цирку, туризмі, та передається через культурну спадщину.

Як ніхто краще знає про галузь культури у Запорізькому регіоні, про розвиток різних напрямків у її системі людина, яка очолює Департамент культури, туризму, національностей та релігій Запорізької облдержадміністрації – Владислав Мороко, який дав компетентне й змістовне інтерв'ю "Запорізькому Клубу Новин".

 • Владиславе Валерійовичу, світовий досвід переконливо свідчить, що ті держави, які в найскладніші кризові періоди свого розвитку проводили зважену, послідовну політику у сфері культури, в найкоротші терміни, з мінімальними витратами досягали значних успіхів у проведенні економічних, політичних і соціальних реформ і швидко піднімалися до рівня високорозвинених країн. І, навпаки, недбайливе ставлення до культури прирікає суспільство на жалюгідне існування і відставання від цивілізованого світу. Як у нашому регіоні здійснюється політика стосовно галузі й установ і закладів культури?

Одним із стратегічних пріоритетів діяльності Запорізької облдержадміністрації визнається розвиток культури, туризму та охорона культурної спадщини. Це є реальним поштовхом щодо удосконалення діяльності установ галузі та культурного обслуговування населення.

Враховуючи важливість соціального партнерства між органами державної влади та недержавними організаціями, нам вдалося налагодити ефективну співпрацю з творчими спілками, релігійними та громадськими організаціями, туристичними фірмами, промисловими підприємствами, спонсорами та меценатами. Активна взаємодія сприяла підвищенню ефективності культурологічних проектів і водночас, це скоротило витрати бюджетних ресурсів на їх реалізацію, сприяло підвищенню рівня та іміджу проведених заходів.

З метою залучення громадськості до реалізації державної політики у сфері культури при Департаменті створено та забезпечено діяльність  11 дорадчих органів: колегія, консультативні та науково-методичні ради, комісії з різних напрямків роботи Департаменту.

З метою реалізації організаційної складової Департамент, як головний орган виконавчої влади по впровадженню  регіональної культурної політики здійснював свою роботу у відповідності до затвердженого регламенту.

У звітному періоді до Департаменту надійшло 2,9 тис.  документів, що у порівнянні з минулим роком збільшилось на 15%, половина з яких містили конкретні завдання і були поставлені на контроль. В середньому, щомісяця, відпрацьовувалося майже 230 документів.

Також з метою забезпечення реалізації основних функцій протягом року Департаментом видано 409 наказів з основної діяльності. Підготовлено 19 розпоряджень та 3 проекти рішень обласної ради. Також Департаментом опрацьовано 100 письмових звернень, розглянуто 48 запитів щодо надання публічної інформації.

Протягом звітного періоду організовано та проведено 22 семінари з актуальних питань галузі для керівників та спеціалістів закладів культури.

 • Звичайно, найважливішим фактором для ефективної діяльності і розвитку галузі є фінансове забезпечення. Що скажете стосовно цього?

Аналіз бюджетних видатків свідчить про позитивну динаміку у питанні фінансування галузі. Загальна сума видатків по галузі  «Культура» за 2017  рік склала майже 612 млн.  грн., що на 26,0% більш попереднього року. Значна частина бюджету 2017 року, а саме 85,0% була спрямована на захищені статті, що дозволило своєчасно виплачувати заробітну плату працівникам галузі.

На капітальні видатки у 2017 році було виділено і освоєно майже 55,0 млн. грн. По обласному бюджету витрати по капітальних видатках склали 8,9 млн. грн.  Обсяг платних послуг у 2017 році склав 37,7 млн. грн., що на 26,8% більш ніж у попередньому році.

Департаментом ведеться робота, щодо розширення переліку платних послуг, які можуть надавати заклади культури населенню. Але розширення надання платних послуг можливо лише за умовами відповідності матеріально технічної бази.

З обласного бюджету на три Регіональні програми було виділено 5 млн. 450 тис. грн., касові витрати склали 4 млн. 957 тис. грн.

 • А розкажіть, будь ласка, про матеріально-технічну базу закладів культури…

Департаментом систематично здійснювався моніторинг та аналіз стану матеріально-технічної бази закладів культури, в тому числі в сільській місцевості, проводилися тематичні перевірки з питань охорони праці та пожежної безпеки, профілактики виробничого травматизму.

У минулому році в обласних комунальних закладах культури, мистецтва, навчальних закладах виконані капітальні і поточні ремонтні роботи  на суму 5,8 млн. грн.

Також проведена певна робота для покращення матеріально-технічної бази закладів галузі культури райдержадміністраціями, сільськими радами. За рахунок місцевих бюджетів, державної та обласної субвенції відремонтовано 323 установи культури міст і районів області з них 251 у сільській місцевості, витрачено 64,5 млн. грн.

А саме на капітальні видатки по ОТГ було витрачено  21,5 млн.грн., місцевий бюджет склав 40,0%, державна субвенція 55,0%, субвенція з обласного бюджету 5,0%.

На території Запорізької області по капітальним видаткам було витрачено 43,6 млн. грн., місцевий бюджет склав 95,0%, субвенція 4,7%,  кошти власних надходжень 0,2%, та кошти по програмі сприяння депутатських повноважень 0,1%.

 • В ході розширеної колегії ви говорили, що особлива відповідальність за збереження і розвиток культури покладається на заклади мистецтва та культурно-освітні установи, які є носіями національної ідентичності, чи не так?

Саме так, і завдяки підтримки Департаменту та стабільності бюджетного фінансування обласні театрально-видовищні заклади перевиконали основні показники у порівнянні з 2016 роком по кількості вистав та концертів на 5%, кількості відвідувачів - 15%, гастрольних та виїзних заходів - 7%, доходу від основного виду діяльності – 39%. Стабільною залишається щорічна кількість прем’єрних вистав (понад 20). Кількість концертів в обласній філармонії перевиконано на 11,5% кількість глядачів – на 61 %. У 2017 році відбулось 22 прем’єрних творчих проектів для дорослих, 16 – для дітей.

Запорізькі обласні театри показують високий художній рівень вистав, високопрофесійну та якісну постановочну культуру, ведуть пошуки нових, експериментальних художніх форм та отримують постійний інтерес глядачів. Минулий рік відзначено розмаїттям творчих заходів, конкурсів та фестивалів. Прагнення бути в системі європейських цінностей спонукало театри до участі в 12 міжнародних та всеукраїнських театральних фестивалях, конкурсах.

Високу майстерність акторів та режисерів запорізьких театрів було відзначено на театральних фестивалях «Січеславна», «Феєрія Дніпра», «Мельпомена Таврії», «АRT-UKRAINE», «Амплуа». Обласний театр ляльок показав своє мистецтво на міжнародних фестивалях театрів ляльок в  мм. Миколаєві, Кропивницькому, Черкасах.

Визначною подією не тільки для нашого регіону, а й України стало відзначення 60-річчя від дня створення академічного симфонічного оркестру Запорізької обласної філармонії на сцені колонного залу ім. М. Лисенка Національної філармонії України.

За творчі здобутки, вагомий внесок у розвиток національної культури та популяризацію українського музичного мистецтва надано статус академічного козацькому ансамблю пісні і танцю «Запорожці».

Поглиблюються міжнародні стосунки в галузі театрального та музичного мистецтва. У 2017 році в академічному обласному українському музично-драматичному театрі ім. В.Г. Магара проведено міжнародні фестивалі «Французька весна», українсько-німецький фестиваль «Місце зустрічі – Запоріжжя» спільно з Театром Магдебург (Німеччина). Академічний обласний театр юного глядача презентував своє мистецтво на Міжнародному фестивалі «Схід-Захід» в м. Кракові (Польща). Ансамбль бандуристів «Божена» обласної філармонії - на урочистому прийомі з нагоди 26-ї річниці Дня Незалежності України у Посольстві України в Республіці Білорусь (м. Мінськ).

Певна увага приділялася проведенню патріотичних заходів, на які запрошувалися учасники АТО, їх родини, внутрішньо переміщені особи. Продовжуючи добру традицію культурного обслуговування воїнів АТО та мешканців Донецької та Луганської областей, підконтрольних Україні, обласним театром юного глядача здійснено виїзд в станицю Луганську, де показано патріотичну виставу «Україна - це ми!».

         Значною подією 2017 року стало надання статусу академічний козацькому ансамблю пісні і танцю «Запорожці» за творчі здобутки та вагомий внесок у розвиток національної культури та популяризацію українського музичного мистецтва.

 • Ваш Департамент співпрацює з Державним підприємством «Запорізький державний цирк», яке сьогодні є одним із центральних організаторів видовищних мистецьких заходів для дітей і дорослих Запорізької області. Які програми демонструються в цирку? Що нового він може запропонувати відвідувачам?

Протягом року показано 8 циркових програм: «Новорічні дива у цирку Чинізелі», «Шлях до зірок», «Форсаж талантів», «Цирк «Тріумф», «Академія цирку», «Козацькі забави», «Шоу «Імперіал». Всього показано 87 вистави, які відвідало 43,3 тис. глядачів, доход від основного виду діяльності склав 4 млн. 246,0 тис. грн.

 • А розкажіть, будь ласка, як Департамент співпрацює з обласними осередками національних творчих спілок України.

Щорічно у виставкових залах національних творчих спілок проводиться понад 40 персональних та тематичних виставок образотворчого, декоративно-прикладного та фотомистецтва.

         Продовжуються виплати 13 творчих стипендій членам обласних відділень національних творчих спілок України та літературно-мистецької премії імені Петра Ребра. Кращі майстри народного мистецтва відзначені обласною премією за розвиток культури Запорізького краю.

         Департаментом спільно з обласними осередками національних творчих спілок України проведено обласну культурно-мистецьку акцію «Запорізькі обереги», регіональний фестиваль на вищу театральну нагороду Придніпров’я «Січеславна», обласний фестиваль «Поетичний травень».

 • Владиславе Валерійовичу, чи підтримуєте ви обдарованих дітей і молодь?
 • Впевнено вам скажу, що так, одним із основних пріоритетів роботи Департаменту є підтримка творчо обдарованих дітей та молоді, здійснення заходів на розвиток їх творчого потенціалу. Кількість дітей, які здобувають мистецьку освіту в області майже не змінилася.

Значно активізувалася робота викладачів шкіл естетичного виховання щодо підготовки учнів до творчих міжнародних та всеукраїнських змагань. Так, у 98 міжнародних, всеукраїнських конкурсах виконавської майстерності та образотворчого мистецтва брали участь 810 учнів, з них 175 учнів посіли почесне І місце. У дванадцяти обласних конкурсах, фестивалях, пленері прийняло участь 1295 учнів та 527 викладачів, з них 52 учня та 16 викладачів посіли призові місця.

Про високий рівень підготовки молодших спеціалістів у вищих навчальних закладах культури і мистецтв свідчать результати державних іспитів. Так, у 2016-2017 навчальному році дипломів з відзнакою отримали 30 студентів. У 2017 році із 91 випускника училищ продовжили навчання у ВНЗ ІІІ-ІV рівнів акредитації 57 молодших спеціалістів, що становить 63 відсотки.

У 2017 році 75 відсотків учнів Запорізького музичного училища вступили до вищих навчальних закладів ІІІ-ІV рівнів акредитації – це найвищий показник по Україні. Гордістю області стали студенти Запорізького музичного училища   ім. Платона Майбороди Шаламов Дмитро, Данило Гончаров, Дмитро Дерік, Андрій Іванов, Карина Кусая, які стали володарями Гран-Прі на всеукраїнських конкурсах. У 22 конкурсах високого рівня гідно представляли область 46 студентів музичного училища, з них 26 посіли перше місце.

Мелітопольське училище культури згідно з критеріями Національного рейтингу якості за фінансово-економічними показниками визнано «Кращим підприємством України 2017 року». Студенти Мелітопольського училища культури Притуленко Максим та  Шпаренко Анастасія отримали Золоті медалі Республіки Франції «За розвиток Міжнародних відносин в галузі культури» та брали участь у гала-концерті у Парижі.

 • Особливу позицію у галузі культури займають кінозали і демонстрація фільмів, і це дійсно пропагує, виховує, інформує. Розкажіть нам про кіноіндустрію в Запоріжжі…

До Державного реєстру виробників, розповсюджувачів і демонстраторів фільмів внесено 42 демонстратори. У порівнянні з минулим роком кількість демонстраторів зменшилась на 2 одиниці. Але разом з цим дохід від реалізації квитків на сеанси збільшився на 931 тис. грн.

За сприянням Департаменту культури протягом 2017 року проведено фестиваль патріотичного кіно у твоєму місті «Позивний «Зеніт» та організовано низку допрем’єрних показів кінострічок вітчизняного виробництва: «Кіборги», «Межа», «Воїни духу», «Червоний».

 • Владиславе Валерійовичу, ще одним острівцем виховання й інформування є бібліотеки. Охарактеризуйте їх діяльність…

На сучасному етапі нові інформаційні реалії стимулюють бібліотеки до пошуку ефективних шляхів збереження постійних читачів і залученню нової аудиторії. Сьогодні бібліотеки є не просто скарбницею знань, а й інтелектуально-духовним центром, в якому відбуваються різноманітні культурно-освітні та мистецькі заходи (конференції, презентації, майстер-класи, виставки), діють клуби за інтересами тощо.

Звітного року збільшилася кількість масових заходів, які були організовані бібліотечними працівниками, звернень на веб-сайти бібліотек досягли 739,5 тис. (2016 р. - 622,7). Книгозбірні підвищили активність у соціальних мережах. Удосконалився рівень володіння бібліотекарями комп’ютерною грамотністю, діють сайти та блоги бібліотек, готуються буктрейлери та мультимедійні презентації. 

Запорізька обласна універсальна наукова та Василівська центральна бібліотеки взяли участь у загальноукраїнському заході Української бібліотечної асоціації (УБА) - дисплей-кросінг «Мрій, читай, мандруй». У рамках проекту УБА «Все про Європу: читай, слухай, дізнавайся» у бібліотеках області продовжується  створення пунктів європейської інформації. Разом з громадськими організаціями у Приморській, Мелітопольській центральних бібліотеках та ЗОУНБ створені коворкінг-центри «Спільно HUB», для молоді HUB створено на базі Токмацької МЦБ.

Особливу увагу бібліотеки приділяли такій категорії людей, як переселенці (внутрішньо переміщені особи), учасникам АТО, людям з особливими потребами.

У Запорізькій обласній бібліотеці для юнацтва було реалізовано грантовий проект «Я тебе чую: зниження насильства в сім'ях ВПО та учасників АТО, сприяння запобіганню нових конфліктів в українському соціумі за допомогою методу Форум-театру», який проходив у рамках міжнародного проекту «Подолаємо наслідки війни разом». Силами бібліотекарів було проведено 14 постановок у 7 населених пунктах Запорізької області. Також спільно з волонтерами проводилися виїзні заходи для воїнів АТО у зоні бойових дій в Донецькій області та для воїнів, які проходять строкову службу в місті Запоріжжі.

У бібліотеці для дітей «Юний читач» у рамках арт-проекту «Всякому серцю любов і тепло» для дітей з сімей внутрішньо переміщених осіб проводилися заняття з арт-терапії. Системно проводяться тижні дитячого читання, дітей заохочують до участі у Всеукраїнському конкурсі «Книгоманія».  Здійснення різнопланових заходів у бібліотеках сприяють духовному розвитку як дітей, так і дорослих читачів, формують їх національну свідомість, активну життєву позицію.

         Необхідно зазначити, що у 2017 році продовжувався процес формування об’єднаних територіальних громад і, відповідно, змінювалася підпорядкованість закладів культури, зокрема – бібліотек. З цього приводу Департаментом вирішувалися нагальні питання щодо збереження мережі бібліотек. Також Запорізька обласна універсальна наукова бібліотека з метою підвищення кваліфікації бібліотечних працівників провела низку семінарів-практикумів, семінарів-тренінгів, Зокрема, протягом вересня-жовтня 2017 року для публічних бібліотек, в т.ч. в об’єднаних територіальних громадах, проведено 5 семінарів-тренінгів «Впровадження УДК в практику роботи бібліотек». Продовжується така робота і в поточному році.

 • Певну роль у розвитку історико-культурного життя регіону відіграють музеї. Що скажете стосовно запорізьких музеїв?

Мета сьогоднішнього музею - дати можливість відвідувачу отримати повний спектр позицій та точок зору стосовно подій. Лише тоді людина буде осмислювати і формувати своє власне ставлення до минулого.

Нагальним постає питання щодо здійснення реекспозицій практично у більшості музеїв області. Розуміючи, що такі заходи потребують значних фінансових затрат і водночас змінити ситуацію неможливо, Департаментом було внесено до Програми розвитку культури Запорізької області на 2013-2017 роки доповнення, згідно з яким в обласному краєзнавчому музеї у відповідності до вимог сьогодення здійснено реекспозицію залу «Дніпрогес: підкорення стихії», створено експозицію «Запорізький край наприкінці ХІХ – початку ХХ ст.». Крім того, у рамках відзначення на регіональному рівні 100-річчя Української революції 1917 – 1921 років у музеї експонувалася низка виставок: «Від Соборності до Незалежності», «Добровольчі батальйони України», «Народна війна 1917-1921 рр.», презентовано посібник «Українська революція 1917 – 1921 рр.».

Протягом 2017 року в Запорізькому обласному художньому музеї проведено різнопланові виставки до ювілеїв відомих художників, знаменних подій в Україні і Запоріжжі. Особливий інтерес викликала виставка «Не забувайте незабутнє. Школа Михайла Бойчука», де було представлено 115 робіт художників-бойчукістів. Це виставка-роздум: про долі непересічних особистостей, про загублене мистецтво, втрачені можливості, про взаємини художника і влади і про роль мистецтва у справі об’єднання нації.

Другий рік поспіль проводиться мистецький пленер «Міський пейзаж». У 2017 році  в ньому взяли участь живописці, графіки та фотографи із Запоріжжя, Бердянська, Мелітополя, Харкова, Луцька, Нової Каховки, Одеси та Львова. Підсумком роботи 28 митців стали 250 робіт, виставки та каталог, до якого ввійшли найкращі картини. Пленер «Запорізький пейзаж 2017» став ще однією творчою сторінкою розвитку Запоріжжя як історичного, культурного та мистецького центру.

У 2017 році здійснено капітальний ремонт, встановлено нову протипожежну сигналізацію в Бердянському краєзнавчому музеї. Також проведено часткову реекспозицію експозиційних залів.

У Мелітопольському краєзнавчому музеї завершено побудову нового експозиційного розділу «Заселення краю. Кінець ХУІІ-ХІХ ст.». Залучаються відвідувачі до участі в освітньо-виховних програмах «Музейний вихідний», «Відчуй світ на дотик»; впроваджена нова освітня платформа « MLT Museum Smart Room» у рамках Всеукраїнської програми Арсенал Ідей України за підтримки благодійного фонду «Мистецький Арсенал».

 • Формування якісної системи культурних послуг, що відповідає актуальним потребам різних категорій громадян у реалізації їх творчого потенціалу та соціальної активності — основні завдання закладів культури клубного типу. Як вони діють сьогодні в нашому регіоні?

Установами культури клубного типу за звітний період проведено близько 45 тис. культурно-мистецьких заходів, тобто на один заклад культури в середньому по області припадає 110 заходів на рік.

         З метою підвищення туристичної, культурної та інвестиційної привабливості області установами культури ведеться велика робота з пошуку  територіальних брендів, створення умов для розвитку внутрішнього, в'їзного та пізнавального туризму. Вже не перший рік Департамент спільно з обласним методичним центром культури і мистецтва формує календар фестивальних подій, де включені всі значущі події області. Внесення районних брендових фестивалів в календар Запорізької області дозволяє його організаторам позиціонувати свою територію з кращого боку, тим самим підвищуючи статус району в цілому. Так в календар за 2017 рік увійшов 31 проект. Контент календаря регулярно поповнюється.

Під час процесу децентралізації активно зростає роль закладів культури. Саме клубні заклади мають стати базовими центрами, які об'єднують низку функцій; культурно-мистецьку, методичну, виховну, просвітницьку, рекреаційну, інформаційну, правову та соціально-побутову.

         Департаментом та обласним методичним центром культури і мистецтва приділяється значна увага налагодженню співпраці та забезпеченню інформаційної та практичної допомоги структурним підрозділам та клубним закладам територіальних громад: надаються методичні розробки та сценарні матеріали, консультації щодо нормативних документів, створення клубних закладів, оплати праці, штатних розписів, атестації працівників культури, організації культурно-мистецьких заходів.

         Так у 2017 році спеціалістами обласного методичного центру культури і мистецтва було видано та розповсюджено 14 методичних розробок, надано близько 300 консультацій, проведено 17 семінарів, практикумів, круглих столів та інших навчальних заходів, в яких брали участь представники закладів культури із 20 об'єднаних територіальних громад.

         Новим імпульсом в роботі обласного центру стала співпраця із Запорізьким Центром розвитку місцевого самоврядування. Завдяки  цьому   працівники культури залучаються до  різноманітних тренінгів і мають змогу підвищити або отримати необхідні знання із проектного менеджменту з метою участі в грантових проектних конкурсах та сформувати ефективний і креативний  проектний підхід власної діяльності закладів культури.

Актуальною проблемою, що значно впливає на рівень культурно-дозвіллєвої діяльності є стан матеріально-технічного забезпечення клубних установ, відсутність коштів на проведення ремонтних робіт.

На сьогодні потрібні кардинальні зміни в осучасненні закладів культури, впровадженні найдосконаліших моделей культурно-дозвілєвої діяльності, новітніх технологій, розвитку системи інформаційно-методичного забезпечення.

У 2017 році завершено виконання заходів Програми розвитку культури Запорізької області на 2013-2017 роки. За підтримки облдержадміністрації  в рамках Програми було проведено понад 20 міжнародних, всеукраїнських, обласних, регіональних фестивалів, забезпечено гастрольні заходи обласних театрів та філармонії по культурному обслуговуванню населення Запорізької області та 10 областей України. Серед заходів найбільш значущими стали: Міжнародний конкурс-фестиваль дитячого та юнацького виконавського мистецтва «Акорди Хортиці», Всеукраїнські - відкритий конкурс баяністів-акордеоністів «Баянне коло на Запоріжжі»,  фестиваль  духової та естрадної музики «Таврійські сурми» (м. Мелітополь), фестиваль духовної музики «БЛАГОFEST», козацький фестиваль «Покрова на Хортиці», обласний Новорічно-різдвяний фестиваль. У березні 2018 року затверджено Програму розвитку культури Запорізької області на 2017-2022 роки, заходами якої буде продовжено підтримку іміджевих для регіону проектів та творчих ініціатив з територій області.

 • Владиславе Валерійовичу, визначальною рисою нашого регіону є національна толерантність і консолідованість, чи не так?

Давайте почнемо з того, що в Запорізькій області створюються необхідні умови для збереження мовної та етнічно-культурної самобутності націй та народностей, що проживають в області, збереження стабільної суспільно-політичної ситуації в регіоні. З цією метою в області активно працює Координаційна рада громадських об’єднань національних меншин при голові облдержадміністрації, до якої входять представники 28 національно-культурних товариств.

У 2017 році виділено та реалізовано 310,0 тис. грн. на заходи Програми підтримки розвитку культур національних меншин на 2017 рік. Ці кошти були спрямовані на масові культурно-мистецькі заходи, такі як презентація «Національного подвір’я» в межах Всеукраїнського козацького фестивалю «Покрова на Хортиці», з нагоди Дня Державного Прапору України та Дня незалежності України, на проведення днів культури національних меншин, які проживають на території області. Визначною подією для області було відзначення 155-річчя переселення болгар до Таврії у мм. Запоріжжя та Мелітополь, Приморському, Приазовському районах за участю офіційної делегації з Болгарії та відкриття польсько-українського центру в м. Запоріжжя.

1 березня 2018 року на сесії обласної ради була прийнята нова Програма підтримки розвитку культур національних меншин у Запорізькій області на 2018-2022 роки, яка надасть змогу краще фінансувати заходи національно-культурних товариств регіону.

В області не зафіксовано випадків проявів ксенофобії, расової нетерпимості чи дискримінації за національною ознакою. І сподіваюсь така ситуація збережеться і в майбутньому. А ми як представники державної влади повинні докласти для цього всіх зусиль.

У сфері державно-конфесійних відносин Департамент плідно співпрацює з представниками 43 релігійних напрямів, течій та толків. Як в рамках Ради релігійних організацій при голові облдержадміністрації, так і за допомогою неформального об’єднання - Духовної ради християнських церков. Адже наша головна сила полягає в єдності, єдності, але не одноманітності.

Стає гарною традицією проведення спільних заходів: «Маршу за життя», на захист традиційних сімейних цінностей та обласного новорічно-різдвяного фестивалю, які об’єднують органи державної влади, всі конфесії та десятки тисяч вірян.

Відзначимо вагомий внесок церков у наданні гуманітарної допомоги, проведення душпастирської роботи, військового капеланства.

Облдержадміністрацією надається сприяння у здійсненні релігійними організаціями своєї статутної діяльності. Так у 2017 році видано 8 розпоряджень голови облдержадміністрації, відповідно до яких зареєстровано 32 статути релігійних організацій та 305 змін і доповнень до статутів релігійних організацій, що на 6 більше ніж у 2016 році. Також у 2017 році погоджена діяльність у Запорізькій області 61 іноземного релігійного діяча.

Задля налагодження сталого міжконфесійного миру та злагоди збирається рада релігійних організацій при голові облдержадміністрації. Так, на черговому  засіданні 26 квітня 2017 року обговорювалися  питання відзначення церковних та державних свят, а також окремо -  відзначення в Запорізькій області 500-річчя Реформації.

Гармонізація розвитку суспільно-релігійних та міжцерковних відносин залишається однім з пріоритетних завдань Департаменту.

 • Нашим читачам також було б цікаво дізнатися про те, як у нас охороняється культурна спадщина…

У звітному періоді проведено 3 засідання Консультативної ради з питань охорони культурної спадщини при Департаменті культури, туризму, національностей та релігій облдержадміністрації та Управлінні містобудування та архітектури облдержадміністрації, на яких розглядались актуальні питання щодо охорони, збереження, обліку та використання пам’яток культурної спадщини; зареєстровано 23 відкритих листів та дозволів на проведення археологічних досліджень та пошукових робіт на території області.

Триває робота щодо укладення охоронних договорів на пам’ятки історії, археології та монументального мистецтва. Відповідно до делегованих повноважень органами охорони культурної спадщини на містах у 2017 році укладено 32 охоронних договори.

Одним із основних напрямів діяльності у сфері охорони культурної спадщини є інвентаризація і паспортизація пам’яток з подальшим їх занесенням до Державного реєстру нерухомих пам’яток України, оновлення бази даних щодо наявності і стану виявлених пам’яток.

Департаментом направлено до Міністерства культури пропозицію щодо занесення до Державного реєстру нерухомих пам’яток України           254 об’єктів археології Запорізького району, 6 об’єктів історії міст Запоріжжя, Мелітополь та Вільнянського району.

         Продовжено роботу з підготовки тому Зводу пам’яток історії та культури Запорізької області.

З метою забезпечення сталого розвитку національного заповідника «Хортиця» в Програму розвитку рекреаційно-курортного комплексу та туризму в Запорізькій області на 2016-2020 роки, включені заходи щодо розвитку заповідника з фінансуванням з обласного бюджету у сумі 8,0 млн. грн., з яких у 2017 році було виділено 2,5 млн. грн.

         Для вирішення актуальних питань розвитку національного закладу у 2017 році відбулось 3 засідання тимчасової регіональної робочої групи з подальшого розвитку Національного заповідника «Хортиця», реконструкції та реекспозиції Музею історії запорозького козацтва, створення нових експозицій, розвитку туристичної інфраструктури Національного заповідника «Хортиця».

         Національний історико-археологічний заповідник «Кам’яна Могила» - унікальна пам'ятка стародавньої історії і культури, яка посідає виняткове значення в процесі збереження історико-культурної спадщини нашої держави. За підтримки Департаменту інвестиційний проект «Реконструкція будівлі музею-комплексу «Кам’яна Могила» - укріплення будівельних конструкцій будівлі музею-комплексу «Кам’яна Могила» був включений до Переліку інвестиційних програм і проектів регіонального розвитку, що можуть реалізовуватися за рахунок коштів державного фонду регіонального розвитку у 2018 році в Запорізькій області.

Ведеться робота щодо подальшого розвитку Василівського історико-архітектурного музею-заповідника «Садиба Попова». У 2017 році  на залишках фундаменту палацу продовжено археологічні дослідження, у будівлі манежу створено культурно-мистецький центр «Василівський замок», який стане у подальшому основною площадкою для проведення культурно-мистецьких, культурно-освітніх, наукових заходів, виставок тощо.

         Згідно з вимогами пам’яткоохоронного законодавства Департаментом погоджено науково-проектну документацію «Проект зон охорони та план організації території Василівського історико-архітектурного музею-заповідника «Садиба Попова».

         У березні 2017 року укладено охоронні договори на пам’ятки музею-заповідника.

На сьогодні збереження національної культурної спадщини є державним пріоритетом, що вимагає підвищення вимог до роботи з обліку, охорони, використання та популяризації об’єктів історико-культурної спадщини. На жаль, негативно відбивається на охороні культурної спадщини нестача або неналежна кваліфікація кадрів на місцях, відсутність постійної юридичної підтримки.

 • Зрештою, давайте поговоримо про використання туристичного та курортного потенціалу, адже це дозволяє змінити імідж області, не тільки як промислового мегаполісу, а  популяризувати його туристичну привабливість і створити курортну зону європейських стандартів.

Для всебічного сприяння розвитку туристично-курортної сфери області Департамент активно співпрацює з громадською організацією «Запорізька обласна туристична асоціація» та провідними туристичними організаціями міста і області.

В області діє Програма розвитку рекреаційно-курортного комплексу та туризму в Запорізькій області на 2016-2020 роки, на реалізацію якої  у 2017 році освоєно 400,5 тис. грн.

В рамках заходів зазначеної програми проведено наступні рекламно-іміджеві заходи: Запорізький туристичний  фестиваль та  туристична виставка «Гостинне Запоріжжя», інформаційні тури: до Азовському узбережжю м. Бердянськ та «Золота Скіфія» по туристичних об’єктах Чернігівського району; семінари для суб’єктів туристичної діяльності на тему: «Актуальні проблеми туристичного бізнесу» та з питань екскурсійної діяльності на тему: «Потенціал зростання конкурентної спроможності запорізького екскурсійного продукту».

З метою популяризації місцевих брендів «Запоріжжя туристичне», «Запоріжжя курортне» та «Запоріжжя фестивальне» Запорізький туристичний продукт було презентовано на 7 виставках всеукраїнського та міжнародного рівня.

З метою забезпечення підготовки та проведення літньої оздоровчої кампанії Департаментом розроблено та затверджено розпорядження голови обласної державної адміністрації  від 20.10.2016 № 609,  скоординовано роботи структурних підрозділів облдержадміністрації, територіальних установ, центральних органів виконавчої влади, райдержадміністрацій та виконавчих комітетів міських рад міст обласного значення.

Обсяг туристичного збору по області у порівнянні з 2016 роком збільшився на 30 % і склав 2709,6 тис. грн..

 • Владиславе Валерійовичу, галузь культури, власне, як і всі інші галузі переходять на нові рейки роботи в умовах децентралізації. Як розвивається культура в умовах реформи?

Чимало громад вже очолили непересічні особистості, талановиті керівники. До роботи залучаються молоді фахівці, а це – перспектива та впевненість у майбутньому, зокрема, і щодо культурного розвитку територій. Коли мешканці сіл бачать злагоджену, конструктивну роботу, то впевнені - є справжній господар.

Ми вдячні головам Комиш-Зорянської ОТГ Більмацького району, Долинської та Широківської ОТГ Запорізького району, Комишуваської ОТГ Оріхівського району, Веселівської ОТГ, Степанівської ОТГ Приазовського району за збереження мережі, покращення матеріально-технічної бази закладів, створення сприятливих умов для роботи працівників культури, сприяння розвитку культурно-дозвіллевої діяльності та народної творчості.

На таку дієву роботу керівників ОТГ звертає увагу й обласна влада.

Тому й знайшли підтримку ініціативи Комишуваської селищної ради Оріхівського району щодо придбання сучасного кінообладнання для Комишуваського територіального будинку культури та Степанівської сільської територіальної громади Приазовського району щодо капітального ремонту Чкаловського сільського будинку культури.

Головне в нашій галузі - творчий кадровий потенціал, а це понад шість тисяч працівників, які здатні та забезпечують культосвітню діяльність. Свідченням цьому є відзначення і нагороди представників культурно-мистецького загалу. Протягом  2017 року  нагороджено: Почесними грамотами Міністерства культури України – 2, грамотами Міністерства культури України – 3. Орденом «За заслуги перед Запорізьким краєм» ІІІ ступеня – 2, медаллю «За розвиток Запорізького краю» - 4, Почесними грамотами обласної державної адміністрації - 25, грамотами обласної державної адміністрації - 25, подяками обласної державної адміністрації - 46, Почесними грамотами обласної ради - 2, грамотами та подяками Департаменту - 265.

Отримали Почесне звання «Народний артист України» - 1, «Заслужений артист України» - 2, «Заслужений працівник культури України» - 6.

Ми вдячні нашим славетним та видатним митцям, керівникам закладів, установ, творчих спілок, за їх внесок у пропаганду національної культури та культури Запорізького краю.

Актуальним на сьогодні для Департаменту є питання функціонування закладів культури в новостворених окремих територіальних громадах.

Тому я звертаюся до присутніх тут голів територіальних громад та керівників обласних методичних структур щодо взаємодії та співпраці в підтримці діяльності та збереженні мережі закладів культури на територіях області.

Також наголошую, що відповідно до ч.3 ст.22 Закону України «Про культуру» виключення закладів культури з базової мережі можливе лише за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах культури та мистецтва.

Наша діяльність носить багатовекторний об'ємний характер. І тому пріоритетами діяльності Департаменту на 2018 рік позначені:

Формування позитивного іміджу Запорізької області - просування брендів «Запоріжжя фестивальне», «Запоріжжя туристичне», створення привабливих умов для розвитку фестивального руху та подієвого туризму.

2018 рік оголошено Роком охорони культурної спадщини. Збереження та якомога ефективніше використання пам’яток минулого у вихованні майбутніх поколінь сприятиме піднесенню національної свідомості та гідності.

Підтримка розвитку культур національних меншин, створення необхідних умов для збереження мовної і етно-культурної самобутності націй і народностей регіону. Забезпечення ефективної взаємодії з релігійними організаціями.

         Шанування традицій боротьби за незалежність і соборність України та військової звитяги захисників рідної землі, творців національної державності в рамках відзначення 100-річчя  української революції 1917-1921 рр.

У 2018 році перед працівниками сфери культури існує багато викликів, адже  у складний період існування держави саме культура стає ефективним засобом консолідації українського суспільства, подолання існуючих стереотипів та пропагандистських міфів, спрямованих на руйнування єдності Українського народу.

Впевнений, що спільними зусиллями ми здатні успішно їх подолати та напрацювати  нові механізми здійснення державної культурної політики.

 • Дякую за компетентну розмову, Владиславе Валерійовичу, і зичимо вам і вашим колегам нових ідей і різнобічних ресурсів для успішної їх реалізації…

Бесіду вела Олена МУХА

 

12.04.2018 16:57
336

видеоматериалы

фото дня