Мы в соц.сетях:
Запорожский Клуб новостей
TDK

Як вивчають національні мови у Запорізькій області

Як вивчають національні мови у Запорізькій області

8 жовтня у Центрі національних культур „Сузір’я” Комунальної установи „Запорізька обласна універсальна наукова бібліотека” Запорізької обласної ради відбувся круглий стіл „Мовне питання в полікультурному суспільстві” за участю керівників та представників національно-культурних товариств. Захід спілно провели Департамент культури, туризму, національностей та релігій та Департамент освіти і науки Запорізької обласної державної адміністрації.


Круглий стіл вів директор Департаменту культури, туризму, національностей та релігій Запорізької обласної державної адміністрації Владислав Мороко, який повідомив про співпрацю органів державної влади та громадських об’єднань національних меншин Запорізької області.


Про перспективи освітньої галузі Запорізької області розповіла директор Департаменту освіти і науки облдержадміністрації Тетяна Озерова, яка наголосила на важливості знання державної мови для отримання, зокрема, вищої освіти. Докладно про запровадження вимог ст. 7 Закону України „Про освіту” повідомив заступник директора Департаменту освіти і науки облдержадміністрації Віктор Захарчук. У 2017-2018 навчальному році в області функціонує 433 україномовних загальноосвітніх навчальних заклади. Українською мовою навчаються 119164 учня області (76%). Створено умови для забезпечення прав національних меншин, які компактно проживають на території області для задоволення освітніх потреб з вивчення рідної мови. В області функціонує 65 шкіл з російською мовою навчання (12,1% від кількості загальноосвітніх навчальних закладів). В україномовних навчальних закладах вивчають російську мову як предмет 77601 учень, факультативно або в гуртках - 1194 учня. Іврит вивчають як предмет 399 учнів Запорізької єврейської гімназії „ОРТ-Алєф” Запорізької міської ради. Болгарську мову як предмет та факультативно - 592 учні шкіл та Бердянського, Приморського районів та Ботієвської сільської ради. Факультативно та в гуртках кримськотатарську мову вивчають 16 учнів загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №22 Мелітопольської міської ради. Другий рік поспіль 12 учнів Дівнинської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № Приазовського району вивчають в гуртках албанську мову. Після кількарічної перерви знову розпочали вивчати польську мову у Запорізькій спеціалізованій школі з поглибленим вивченням іноземної мови №7 (3 групи, 36 учнів). Вперше за бажанням батьків впроваджено вивчення китайської мови (Запорізька загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №89 Запорізької міської ради): як предмет – 3 групи, 37 учнів та ще 50 учнів факультативно.

Про досвід викладання болгарської мови у Запоріжжі розповів заступник голови Запорізького обласного товариства болгарської культури, директор болгарської недільної школи „Світлина” Іван Ангелов. Голова Запорізького обласного товариства болгарської культури Василь Мітков повідомив, що болгарська національна спільнота та представники офіційної делегації Республіки Болгарія на чолі з головою Народних Зборів Дімітром Главчевим (делегація перебувала в області у вересні на святкуванні 155-річчя переселення болгар до Таврії) підтримують мовні положення Закону України „Про освіту”.


Представники національно-культурних товариств розповіли про вивчення національних мов дітьми та дорослими у гуртках, недільних школах. Для цього надається повноцінна база – у вищих навчальних закладах, школах, бібліотеках. Заступник голови Запорізького обласного товариства болгарської культури, директор болгарської недільної школи „Світлина” Іван Ангелов розповів, як болгарську мову в Запоріжжі вивчають на базі ЗГУ. Голова Запорізького товариства польської культури ім. святого Іоанна Павла ІІ Ганна Макушинська повідомила як вивчають польську мову в товаристві та про відкриття на базі ЗНТУ Центру польської мови і культури ім. Яна ІІІ Собеського, де також вивчають польську мову. Голова організації „Єменський молодіжний благодійний фонд „Віра в Україні” Абдулла Аль-Махвіті розповів, що іноземні студенти охоче вивчають українську мову у запорізьких вишах. Про досвід вивчення різних національних мов повідомили віце-президент Спілки вірмен Запорізької області Рудольф Акопян, голова Запорізького обласного грецького товариства „Еллада” Наталія Зурначіді, керівник громадської організації „Запорізький ромський центр „Лачо Дром” Олексій Падченко, представник Запорізького міського об’єднання німців „Відродження” Ігор Скляр, директор Запорізької єврейської гімназії „ОРТ-Алєф” Запорізької міської ради Доліна Шальміна. Про заходи з підтримки національних мов у бібліотеці розповіла керівник Центру національних культур „Сузір’я” Ольга Назаренко.


Директор Департаменту культури, туризму, національностей та релігій Запорізької облдержадміністрації Владислав Мороко, підбиваючи підсумки роботи круглого столу зазначив:
- В нашій області мирно мешкають більше 130 націй та народів. Обласна влада завжди підтримує заходи, які сприяють консолідації націй, розвитку культур народів. Представники різних народів, які живуть у нашому краї, можуть вивчати свою рідну мову і мають всі можливості для оволодіння державною мовою - чим більше мов знає людина, тим вона більше освічена. У Запорізькій області з повагою ставляться до мовного та національного різноманіття. 

 

 

 

Олена ПІДДУБНА 

 

09.11.2017 13:56
351

видеоматериалы

фото дня